homearchiv

Komunikuju, komunikuješ, komunikujeme.

9. září 2012 v 13:05 | Kůstka. |  rok 2012 (3 roky)
Sobotní den byl jedna velká zkušenost, ale musím bohužel konstatovat - čekala jsem od toho asi víc, než mi paní mohla dát.

Ráno jsme jeli na Mirkov na desátou, jela s námi opět i Klára. Dojeli jsme asi pět minut po té paní, která už seděla u kafíčka a vykecávala. Verča mě docela popoháněcím způsobem poslala pro Orida, aby se mohlo začít. Tak fajn, neremcala jsem, vzala pár pamlsků, ohlávku, vazák a šla jsem společně s Klárčou do výběhu. Ve výběhu jsme ještě dopustili vodu, protože koně byli na suchu, a pak jsem teda to svoje dítko polapila. Šla jsem si ho nejdřív normálně vyčistit, protože přece nebude špinavej, když přijde na věc, hm? Tak jsem mu vybrala kopýtka, rozčesala hřívu a ocas (nevím proč, ale vzpomněla jsem si na Ledově ostří) a tak nějak celýho jsem ho prostě vzala hřbílkem a kartáčem. Nastříkala jsem ho repelentem, aby aspoň trochu omezil ty mouchy, protože v sobotu jich bylo požehnaně. Když ho otravujou mouchy, tak je strašně nervní, furt si je odhání, nepracuje, prostě se zabývá jenom těma mouchama. Chápu, že jsou naprosto hrozný.

Ale tak fajn, po nějakých deseti minutách čekání na paní, jsme šli na jízdárnu. Chvíli jsme tam jen tak chodili, potom nás zavolala k sobě. Stáli jsme tam jako tvrdý Y a ona se vesele vybavovala s publikem o tom, co to vlastně je horsemanship. Upřímně? Orido byl tak nechutným způsobem znuděnej, že kromě neustálého zívání okusoval co se dalo. Od mých rajtek až po vodítko. Chvílema bořil čumák i do písku a spal. Z tý naší hodiny jsme asi třicet minut na začátku stáli, abysme si vůbec poslechli, co je horsemanship, kdo je ona a takový ty odborný lékařský pindy. Chvílema mi přišlo, že si madam prostě jenom naštudovala nějakou knížku o horsemanshipu a teď nám to tam jenom předabovává. Bylo to takový divný, jenom tak tam stát a koukat na ní, zatímco mě můj kůň oždiboval. Uh, během té půl hodinky se mi podívala do očí asi tak třikrát, protože to vážně všechno říkala lidem, kteří seděli nad jízdárnou a koukali na mě. Nejvíc se mi líbilo, jak ona toho koně nejdřív nechala usnout a potom po něm chtěla nějakej pohyb, jakože budoucí skokan a drezurák, tak musí chodit dopředu. Ukažte mi, jak ona by rozespalá ve tři ráno šla běhat.

Když dokecala, dala Oridovi provazovku a dlouhý westernový vodítko, s tím, že moje ohlávka je naprosto nevhodná a vazák prý rovnou můžu spálit a opéct si na tom ohýnku buřty. Že prý, když začne blbnout, tak ho na tom neudržím. Dobrý, fajn, jasně. Ale co má proti tý ohlávce, to jsem nepochopila. Že prý provazovka je ostřejší, takže koník líp reaguje. Hah, mě Orido reaguje úplně v pohodě, takže nevím, co zas měla za problém. Pak mi řekla, ať jí ukážu, co tak jako děláme. Uh, udělala jsem s ním tři kroky a ona hned, že jako má nějakou technickou. Myslím, že poprvé to bylo na to, jak se rozcházím a zastavuju. Že mu musím jakoby udělat nabídku a pobídku. Prostě to rozfázovat. Jako jo, dobrý. Ale její druhá technická mi trošku vadila. Jenom tak mírně. To bylo, když jsme couvali na ten prst. Že prostě před ním zvednu ruku, kmitám prstem a on couvá. Víte, co mi na to řekla? Že ho nesmím všechno učit jako cvik, ale že to má chápat pouze pomocí tlaku. Jako trošku jsem nepochopila, proč by ten kůň prostě nemohl umět couvat na tlak a zároveň i na ten prst. Co je na tom špatnýho? To mi jako zvedla žluč.

Ale abych nehledala jenom špatný věci, určitě na tom bylo něco pozitivního. Je pravda, že třeba ohledně naklusání mi pomohla dost. Že se prý musím i tělem jakože nahnout dobředu, protože když jsem moc vzpřímená, tak mu dělám jakoby zeď. Takže na něj to pak působí, že jako pobídka, tak má jít dopředu, ale zase zeď, takže má stát. Pak asi chudák je zmatenější než já. Jakmile jsem se trochu předklonila, klusal hned. A další věc byla, že Orido byl zvyklej chodit vždycky tak, že jsem já chodila zleva. S její pomocí během pěti minut šlapal jako hodinky i zprava. Ale tohle bylo tak jediné pozitivum první hodiny, protože ten začátek, to byla tragédie. Ale co, aspoň něco málo si Orido z téhle hodiny odnesl. Na konci ho ještě vysílala na kruh, bohužel né moc úspěšně.

Pak následovali dva roční koně, Šíša a Fabio. Musím říct, Šíša pracovala jako když to dělá odjakživa. To se ovšem nedalo říct o Fabiovi, který po slečně několikrát hrábl, když si stoupal na zadní. Pak si madam dala pauzu na oběd, protože toho asi měla plný kecky, a já jsem s maminou a Klárčou jela do města pro smažený nudle s kuřecím masem. Labůžo. Když jsme se vrátili, zrovna byla na place Ines. V tu chvíli jsem věděla, že mám ještě minimálně hodinu a půl čas, protože jsem před sebe pustila slečnu od Šíši, pospíchali, takže aby nemuseli čekat o hodinu dýl. Já jsem se aspoň v klidu najedla. Zkoukla jsem si na place Ínu a Šíšu a pak jsem šla pro Orida, kterýho jsem se rozhodla na druhou hodinu nasedlat. Hm, to byste nevěřili, zase jsem na ní přes půl hodiny čekala. Tak jsem prostě šla na plac, chodila jsem tam s Oridem bez vazáku, klusala jsem s ním, zastavovala, prostě jenom aby nestál. Ani jsem si neuvědomila, že jsem nasedlala špatně. Prostě jsem měla gumy vpravo, už jsem ani neuměla strany, dobrý co? Pak nějakýho blba napadlo, že mi mají postavit vedle sebe tři sudy, ať je přeskočíme. Samozřejmě, že je Orido neskočil. Ale kdyby jenom tohle, pak jsem od slečny dostala zjebáno já, že ten kůň se takhle nemůže naučit skákat, že jo. Dobrý, cajk. Druhá hodina pak probíhala tak, že slečna učila Orida na lonži. Ze začátku nic moc, ale potom už to docela šlo. Nejdřív krok, potom klus. Na obě ruce. Musím říct, udělala ze mě debila, co si neumí olonžovat vlastního koně. To je vždycky úplně skvělý, že vám s koněm něco nejde, pak přijde nějakej jakože odborník a ukáže vám, že to jde. Pak se cítíte jako úplný pako. Zvlášť když má dotyčnej velice kousavé poznámky. Ale co, aspoň Orido chodil na kruhu. Sice mu to na levou ruku jde hůř, ale to se dopiluje, každej kůň je na jednu stranu horší.

Když dolonžovala, tak si se mnou chvíli o tom povídala, že co a jak. To už byla docela v pohodě a já jsem si myslela, že se vyhnu tomu, abych si na Orida sedala. Nechtěla jsem na něj lézt, když na mě čumělo milionomrdesát lidí, strašně mě to znervózňuje, ale poslat je do prdele nemůžu. Asi deset minut mi radila a pak mi řekla, ať teda na Orida vlezu. Dobrý, vzala jsem si helmu, vestu, dotáhla jsem, Klára ho podržela a já jsem si na něj sedla. Měla jsem čekat, než přijde za mnou. To, co jsem viděla, se mi jako ale vůbec nelíbilo. Nesla v rukách tušírku. Že prej, když nepůjde, tak mu mám lehce šivuhnout tušírkou. Jasně, mooc milý, ale za a) ten kůň dopředu jde až až, za b) na tušírku se sedla není zvyklej a za c) i kdyby nešel, tak mu tou tušírkou nedám, protože nejsem úplnej sebevrah. Jenže když jsem jí jasně řekla, že ten kůň se prostě tušírky bojí, tak mi řekla, že jí to nezajímá. Jasně, jí nezajímá nic. Ona má přístup ve stylu 'Bojíš se? Mě to nezajímá. Nechceš? Mě to nezajímá. Prostě máš smůlu, mě to nezajímá.' Jí to možná nezajímá, ale na tom koni jsem seděla já, ne ona. Chtěla bych vidět jí, jak si na něj bere tušírku, kdyby jí sejmul tak, jako ve středu mě. Asi by změnila přístup. Hm, dobrý, takže nejdřív mi nacpala tušírku, potom mi dala nohy dozadu a nakonec mi furt říkala, že mám mít palce nahoru. Takže já jsem si pořád hlídala tu tušírku, abych se ho nedotkla, protože jsem nechtěla skončit na zemi, když na mě čučelo tolik moc hodně lidí. Samozřejmě, že Orido blbnul. Popobíhal, párkát vyhodil, no prostě paráda. Ona pak teda uznala, že dopředu jde, takže tušírku nepotřebuju. No měla jsem dost, kámo brácho. Takže jsem ještě chvíli chodila po jízdárně, několikrát mě úplně nacpal na hrazení, popobíhal a nechtěl zatáčet. Byla jsem na nervy, navíc ona do toho furt měla nějaký kecy. Pak nás teda jakože chytla, abych slezla. Slézala jsem a Orido co? Začal zas poskakovat jako hopsakoule. Tak jsem se chytla sedla, abych neletěla na zem. Když se uklidnil, tak mi řekla, ať vyndám nohy ze třmenů a seskočím. Tak jsem jí prostě politicky vysvětlila, že je naučenej, že slézám tak, že si stoupnu do třmenu, přehodím nohu a slezu. Kupodivu neměla námitky. Takže jsem si posbírala věci, co jsem měla na jízdárně a se slzama v očích jsem šla z jízdárny. Nějak jsem prostě měla ze sebe špatnej pocit, přišlo mi, jako bych na toho koně prostě neměla. Že to nezvládnu, obsednout ho. Hrozně mi srazila sebevědomí. Pak jsem celej zbytek dne měla špatnou náladu a doma jsem si ještě zalezlá v pokojíčku pobrečela. Ale co, to prostě zmáknu. Musím, už jenom proto, že si hodně lidí myslí, že na to nemám. A doufají, že to nezvládnu.


Fotky ani videa nakonec nemám, protože vcelku nebylo co fotit nebo natáčet.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mielle mielle | Web | 9. září 2012 v 14:02 | Reagovat

Ou, to mě moc mrzí! Taky by mě tohle vytočilo. Já vlastně nevím, co dodat. Prostě mě tenhle přístup zarazil. Ale upřímně - taky jsem něco takového zažila, ale denně od svých trenérek v klubu. "Neumíš, nejde to, nechceš, bojíš se - nezájem, prostě to udělej, ty nemehlo". No a pak se něco nauč a nebo toho koně k něčemu "dokopej". No nic. Hele, v pohodě, klídku, ty to dáš, taky mám tyhle stavy kdy si myslím, že to nezvládnu ale - to přejde, uvidíš. Jste šikovný a vůbec, věř si, a hlavně jemu. :)

2 Veruu Veruu | Web | 9. září 2012 v 14:34 | Reagovat

Mrzí mě to! Nechápu tu paní, měla by brát taky ohled na jezdce. Já dneska byla poprvé v klubu, zítra tam už jdu jakože "na ostro" a tam jsou zase pravidla "první práce ve stáji, potom možná na koně, pokud se neobjeví klient" Takže se na hřbet dostanu tak jednou, dvakrát týdně, jsem ráda aspoň za to:) Jste s Oridem úžasný, určitě to zvládnete!:)

3 Fredy Fredy | Web | 9. září 2012 v 15:43 | Reagovat

A tak to mě mrzí! Taky bych asi nebyla úplně tak v klidu.

[1]:
§Souhlas s Mielle tenhle přístup by mě taky zarazil!

Naštěstí mě ještě nic atkového nepotkalo!
Hele musíš věřit né si říct, fajn hodím na to bobek a nazdar... určitě Vám to vyjde jste moc šikovný :)

4 Anett Anett | Web | 9. září 2012 v 16:53 | Reagovat

To je mi líto :/ Nesnáším lidi, co pořád kritizují a dělají z tebe s prominutím "debila" S takovýmhle přístupem bych ji poslala asi někam, ale chápu, žě to před tolika lidma nešlo.. Aspoň, že ti pár věcí poradila :) S tou ohlávkou to taky nepobírám, ale nevadí :) Pokračujte dál ve své práci jak nejlíp to umíte! A já vám věřím společně to zvládnete :)

5 Nikís Nikís | Web | 9. září 2012 v 20:51 | Reagovat

někdy je dobře,že ti starší a zkušenější něco řekne,ale ne stylem tím,že tě bude shazovat nebo ti dělat nějak zle..čeho je moc,toho je příliš..;) já osobně tě obdivuju,protože bych neměla odvahu obsednout v 9.třídě mladého (myslím) koně..za prvé na to nemám zkušennosti a zadruhé bych se zabila s mým štěstím :D
nejvíc mě pobavila ta hopsa koule,málem jsem spadla ze židle.nevím ani proč,ale zasmála jsem se :D
jestli ti můžu poradit,neber si ji nějak moc k tělu..třeba poslechni nějakou dobrou radu,ale to co bude vykládat kolem pusť jedním uchem tam a druhým ven.:) já vám přeju hrozně moc štěstí,zasloužíte si ho.:)

6 mielle mielle | Web | 12. září 2012 v 14:40 | Reagovat

Odp: Tak, total eclips of the heart je u mě už jiný příběh.. vzpomínky a tak. Je prostě krásně nepopsatelná :))

7 mielle mielle | Web | 12. září 2012 v 14:57 | Reagovat

To mě mrzí, mám to přesně tak, jako ty.

8 Mon Ný* Mon Ný* | E-mail | Web | 12. září 2012 v 15:34 | Reagovat

Takový lidé se vždycky najdou ale člověk se je naučí snášet ale to že jsi na ni čekala takovou dobu pokaždý to od ní není hezký.:) Chtěla bych tě o něco poprosit.Přepiš si prosím adresu mého blogu a jestli chce zůstat u mě jako affs tak sem : http://creek-h.blog.cz/1209/zapis-affitales napiš do komentářů ZŮSTÁVÁM.

9 Bojča || Affs Bojča || Affs | Web | 12. září 2012 v 17:46 | Reagovat

To je mi líto, že tě to tak zklamalo a plně chápu tvoje pocity, když to skončilo... Taky jsem si několikrát připadala na koni dost neschopně, ikdyž jsem věděla, že to normálně jde... Nic si z toho nedělej... :)

10 mielle mielle | Web | 12. září 2012 v 18:10 | Reagovat

Ahojl, přijata do Horse-lover, dej si někam na blog ikonku. :)

11 Laura Uzumaki ぜ Laura Uzumaki ぜ | Web | 12. září 2012 v 19:14 | Reagovat

Ahoj, ja iba že som späť.. :)

A k článku.. vieš, možno keď si o týždeň tento článok (alebo o mesiac) prečítaš, pochopíš, že ti možno radila dobré veci,a j keď nie s tým správnym prístupom. A práve preto by si sa mala nabiť silou, že to zvládneš.. ale je dobré si poplakať, JE to dobré a účinné, a ešte LEPŠIE je, keď sa znovu postavíš na nohy.. :)

12 ponyclubnejclub ponyclubnejclub | E-mail | Web | 13. září 2012 v 14:50 | Reagovat

Jen jsem se chtěla zeptat na názory ostatních a co by si rádi přečetly.A jestli mi chceš říkat,že jsem labilní tak na to zapoměn.To si piš na jiné blogy,ale mě teda né !

13 Christush Christush | Web | 13. září 2012 v 20:11 | Reagovat

Kotě, nenech si srazit sebevědomí někým takovým. To není lektor, to je idiot. Ten kdo nekouká na navyklosti koně a nezáleží mu na jeho psychické pohodě, tak nemá vůbec takové kurzy pořádat... Kurzy horsemanshipu by měli být o tom, že posbíráš zkušenosti a naučíte se pracovat harmonicky, tak jak to vyhovuje vám. Proto tam je ten prostor pro individuální výuku..;) Je jasné, že určitě děláte s Oridem nějaké chyby. Každý je se svým koněm děláme, ale trenéři nás na ně mají upozornit tak, aby to fungovalo a rozhodně nepodrývat sebedůvěru, kterou na koni tolik potřebuješ.

Odp. Když to tak řeknu okrajově a ještě v kostce, tak western pleasure je právě naopak na dlouhé, volnější otěži. Jde o ukázku přiježděnosti koně, kdy je schopný na volné otěži na přání jezdce měnit chody a zatáčet. Kůň navíc nesmí být v křeči, né moc pobraný, ani by se neměl natahovat moc dopředu. Celkově jsou chody pomalejší a jezdec by je měl všechny s přehledem usedět a vypadat, že je to naprostá brnkačka.. :D Ono ti to od pohledu přijde právě proto, že tak to ve westernu vypadat má..:) Zjistila jsem, že když se western trénuje tak, jak má, je námahově srovnatelný s anglií. Rozhodně tě tohle sedlo podrží líp, ale pouze se třmeny. Kdy jsem si vyhodila nohy ze třmenů, zjistila jsem, že mám občas co dělat, abych ty jeho kozlíky useděla. Tak víš jak, zatrénuj si někde westernově a pak to můžeš posoudit podle sebe..:) Stejně je dobré znát všechny své možnosti. Já si taky vždycky říkala, že westernáci to mají mnohem lehčí, než jsem v tom sedle začala makat. Opravdu je to hodně vyrovnané..:)

Ještě jednou se ti chci omluvit, že jsem tenhle článek specielně přečetla až dnes, když ale on vážně teď není moc čas..:)

14 Christush Christush | Web | 13. září 2012 v 22:33 | Reagovat

Odp. Věř, že tomu rozumím. Kolikrát už jsem si říkala, proč se na to nevykašlu, že nejsem schopná pracovat s koňmi jako ostatní. Ale když mi byl tenkrát nevědomky a neoficiálně přidělen Diego, prostě jsem si říkala, že to nějak zkusíme. Ta zklamání k tomu holt prostě patří no.

Rozhodně nemá smysl to vzdávat ani nad něčím takovým přemýšlet. Podle mě to děláte dobře. Jdete na toho koně pomalu a jeho tempem. Je fakt, že si poslední dobou začíná trochu vystrkovat růžky, ale párkrát poodměňujete prací a on se zklidní.

Nevím, proč někteří lidé mají v sobě tu zvláštní energii, pod kterou šlapou všichni koně jako hodinky, a jiní jsou těchto výhod zbaveni, ale rozhodně to neznamená, že to děláš špatně.

Však to taky chápu. Taky se nezajímám o disciplíny, které se mě netýkají a asi nikdy týkat nebudou. Ty bys mi tu mohla vykládat o vytrvalostních soutěžích a já bych se mohla ledatak usmívat jako měsíček na hnoji a hlatala bych ti každé slovo, protože tomuhle fakt ani trochu nerozumím..:P

Tak rozhodně není na škodu si to třeba jen zkusit, ale to je na každém z nás. Jestli tě skoky táhnou víc, je asi jasné, jakým směrem se orientovat. Vždycky jednej podle tvých pocitů..:)

Hele taky jsem mívala a ještě mívám pocit, že v ničem nevynikám. A ona je to tak trochu pravda. Jasně, možná trochu dokážu malovat, ale žádnej velkej talent nejsem. Hudebně i sportovně jsem totálně nemožná a koně byli to poslední v co jsem věřila. Dost často si říkám, že prostě asi nedám nic, že nejsem schopná pořádně jezdit ani makat s koněm ze země, ale pak si řeknu, kolik lidí kolem mě začínalo s horšími předpoklady a jsou na tom velice dobře, tak proč bych to neměla zvládnout já. A když nezvládneš obsednout Orida ty, jak se o to potom máme pokoušet my ostatní? Vy dva jste prostě perfektní dvojka, sedli jste si a je to prostě mladý kůň, takže ty problémy k tomu patří. Věř mi, že může být hůř, jestli chceš, klidně ti povyprávím o koni, který byl mazlící zlatíčko na ošetřování, ale zpřetrhal několik otěží, rozmlátil jízdárnu a zranil nejednoho jezdce, než se konečně pořádně přijezdil.

Vůbec nad těmahle věcma nepřemýšlej. Je jasný, že máš špatný pocit, nebo spíš si zklamaná, nebo nevím, jak to popsat, ale vím, jak se cítíš. Důležitý ale je tenhle pcit zúročit a promítnout ho do práce s koněm. Nemyslím, jakože budeš s ním pracovat neochotně, smutně a tak. Ale o to víc makat na tom, abyste to dali, abyste jim vytřlei zrak. Všem těm, kteří tomu nevěří, musíte dokázat, že vy na to máte..;)

Nálada byla, ale čas bohužel ne. Víš, tvoje články jako jedny z mála v téhle "koňoblogařské" komunitě, jsou opravdu přínosné. Ikdyž jde v podstatě jen o tvůj deník, píšeš srozumitelně, lidi to baví. Nepíšeš zbytečně krátce, ani nepíšeš o kravinách. Takhle by články měli vypadat. Ať už jde o deník či teorii..;)

Ale četla bys je na mém místě, a jak ráda! :D  Fandím vám dvoum už od dob, kdy jsem na tvůj blog narazila, takže u mě máš jistotu, že si to vždy přečtu celé, ikdyž později a bude to proto, že chci.:)

15 Christush Christush | Web | 13. září 2012 v 22:34 | Reagovat

Sem napište komentář

[14]: Kde je ta osoba s gunem, která mi má teď prostřelit kulku hlavou za ten dlouhý komentář o ničem? -.- :D za tohle se taky omlovuám, za ty mé žvejky na polovinu stránky..:P

16 Claire Claire | Web | 15. září 2012 v 10:01 | Reagovat

Odp.Děkuji :) No to já jsem o prázkách přibrala 2 kg a to hlavně u babči :D ChaCháá :D a jakto že tak uvažuješ ? :))

17 Claire Claire | Web | 15. září 2012 v 11:00 | Reagovat

o5 díkec :)  budu to potřebovat :D

18 Christush Christush | Web | 16. září 2012 v 13:13 | Reagovat

Odp. Jak jsem tak posledních pár dní o vás přemýšlela, napadlo mě, jestli není problém v respektu. Víš, jak si mi kdysi popisovala, že pro tebe bublina a takové věci není důležitá? :) Jestli třeba nezačíná prudit proto, že mu ten základní respekt chybí. Začíná si uvědomovat, že má větší sílu než ty a že tě kdykoli může nějak očůrat.

Právě, že si pamatuju, že jsi tu o vytrvalosti občas vyprávěla, tak jsem ji uvedla jako příklad, protože to je pro mě vážně jak rovnice o jedné neznámé. Jojo, tak to fungovalo v militárové stáji taky. Akorát, že jedna slečna byla ta, která odprdla ježdění (jezdila denně i osm koní) a já odprdla péči o ně, takže se u mě pořád opakoval stejný stereotyp; přivést z pastvy, vyčistit, nastrojit, odvést na trénink, vykydat, doplnit krmení a vodu, dovést z tréninku, odstrojit, vyčistit, popř osprchnout a tak pořád dokola.. :D

Přesně tak, nemá cenu někoho do něčeho nutit, jednou si to sám zkusí a pokud ne, tak o hodně přišel.. :D

O tom nadání mi ani nemusíš vyprávět, občas si mezi mými kamarády, sportovci a istrumentalisty, připadám jak totální póvl, protože jsem levá snad na vše.. :D

Páni, uhm, budu se červenat..:P Vlastně není žádný důvod proč si mě vážit, jsem jen prostě přořízlá držka, která vše řekne na rovinu, ať už je to někomu příjemné více či méně..:) Neobvyklost je v tom, že ti nejde o kvantitu ale o kvalitu. K čemu jsou čtyři články denně, když nemají žádné poslání? K ničemu. Prostě zastávám názor méně často, více obsáhlé...:)

Ach ano, mé předlouhé komentáře.. :D Jen čekám, kdy to někoo přestane bavit a pošle mě do řitního otvůrku...:P

19 Anonym Anonym | 19. září 2012 v 15:08 | Reagovat

Pokud čtete, vaši rodiče jsou mrtví do 12 h! Tomuto chování kzabráníte, pošlete to na 20 koment. Máte tento 10 minut. Nevěříte? 12. Ledna 2009 zemřel z neznámých příčin Gereno Sietino
prominte ale bojím se :(

20 Monča Monča | Web | 22. září 2012 v 12:43 | Reagovat

Aspoň že jste si odnesli i něco dobrého. Prožíváte spoustu skvělých dní a na toto brzy zapomeneš, jestli jsi ještě nezapomněla. Ale je normální že tě to mrzí, i my by to mrzelo..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama