homearchiv

Tak máme box.

8. dubna 2013 v 15:05 | Kůstka. |  rok 2013 (4 roky)
Noc ze soboty na neděli spal Orido po dlouhé době zase v boxe.
Přiznávám, že jsem opravdu nečekala, že bude mít box tak rychle. Bavili jsme se o tom s Ž., ale počítala jsem s boxem až tak za měsíc, protože mi připadalo nereálné, že by se jeden z boxů v brzké době uvolnil. No, evidentně uvolnil. Když mi bylo v sobotu sděleno "Tak dneska Orida už na noc hodíme do boxu. Zítra ho skamarádíme s našima koňma a dáš si ho do výběhu s nima, ať to i Ty máš pro něj blíž.", myslela jsem si, že se mi to zdá. Že by konečně záblesk na lepší časy? Možná.

Myslím, že jsem musela pěkně štvát Klárku, protože jsem prakticky celý den nemluvila o ničem jiném, než o tom, že Orido má zase box. Jako kolovrátek, pořád dokolečka to samé. Byla jsem ale vážně nadšená. Pořád jsem nadšená. Je teda ale fakt, že teď už ten box nepotřebuje, už ho má jenom proto, že ho prostě "musí" mít. Potřeboval ho v zimě, když na něj celý dny a noci pršelo a sněžilo. Přes noc v boxe by stihl trochu vyschnout, ale když na to neměl čas, tak se pak nedivím, že běhá s dermatitidou. Nebudu se rozčilovat, nemá to cenu. Naopak, konečně taky něco pozitivního.

Zrovna v sobotu jsme byli s Klárkou nahoře už od nějakých devíti hodin, abychom stihli práci a mohli vzít Orida a Lucku na procházku, kterou jsme si zpestřili, protože jsme měli i sraz z holkama z bývalé stáje. Musím říct, že procházka naprosto skvělá. Orouš zase tak v klidu ťapal, ňufkal po pamlscích (měla bych mu to zatrhnout, ale když on je ták roztomilej!) a udělal mi obrovskou radost, protože se nelekl takového velkého, uštěkaného psa, který byl přivázaný na jedné ze zahrad, kolem kterých jsme na ten náš výlet šli. Udělalo mi to radost, protože minule se ho lekl a popoběhl, div mě nezašlápl. V sobotu ne, to se na něj jenom tak vyjukaně koukl. Je skvělej. Celkově se ta procházka prostě podařila. Svítilo nám konečně i sluníčko, takže jsme měli daleko lepší náladu. Ono to sluneční světlo dělá hodně. Miluju, když jdeme já, Orido, Klárka a Lucy jen tak na procházku. A už se nemůžu dočkat, až budeme v této sestavě jezdit na vyjížďky.

Ale abych se vrátila zpět k tomu boxu. Jakmile mi bylo sděleno, kterýže box je vlastně od teď náš, vrhla jsem se po bobkáčích, vidlích, lopatě, koštěti a kolečku a začala jsem ten box píglovat. No znáte mě, já a péče o mláďátko, musím mít přehled. Taky jsem mu hodila seno, samozřejmě, aby měl přes noc co papat. Ale nejspíš je jako já, když má nervy, tak nejí. A ani nepije, což mě znepokojilo trochu víc, než že jsem v neděli ráno našla v boxe spoustu sena, které si hodil pod sebe a pak ho udupal a pokadil. No vážně, ráno ten box vypadal jako po náletu nějakých velkých kadících příšer, a přitom jediná příšerka obývající box byl Orouš. Ale nepřekvapilo mě to, poněvadž první jeho reakce na box byla "jdu zas ven" a málem mě vážně vytlačil, aby se prodral na svobodu. Takže jsem v tom boxe byla chvíli s ním a krmila jsem ho rohlíkama, aby se hodil do klidu. A pak jsem mu nechala otevřenou mříž, aby mohl čučet ven, je totiž hrozně zvědavej. No prostě byl vyjukanej, že je po roce v boxe, ale ono se to srovná.

A když jsem na začátku mluvila o tom adapťáku v "novém" výběhu (vlastně je teď v tom samém výběhu, kde byl úplně poprvé a kde je focená série těchto fotek), tak se k tomu ještě vrátím a pořádně vám to povyprávím, protože mi je jasné, že po ničem jiném jste celý život netoužili. Takže. Jak jsem v neděli ráno přijela na Mirkov, akorát jsem stihla krmení koní. Domluvila jsem se s Ž., že zatím Orido nebude dostávat žádné krmení, ale dostane vždycky ráno a večer, když se krmí ostatní koně, trochu suchého pečiva a nějaké to jablko, aby mu to nebylo prý líto. Krmit ho začnem až bude makat, to se na něj prý Ž. podívá a vymyslíme, co za žrádlo mu koupíme. Takže prcek prostě schroupal ranní dávku pečiva a začalo vypouštění dravé zvěře do výběhu. Nejdřív se samozřejmě pustili ostatní koně, takže Orido měl trochu stres. Ne, že bych se tomu nějak divila. Když bylo stádečko bezpečně zavřené ve výběhu, šla jsem za mlaďochem, nasadila jsem mu ohlávku a přetahovala jsem se s ním cestou k výběhu, protože on chtěl do svého starého výběhu, nemohl prostě pochopit, že mění ohradu. Dovedla jsem ho zhruba do půlky výběhu, aby si ho všimli ostatní koně. Ale vzhledem k tomu, že Lucy a Ivan byli v boxech, Bart s Pralinkou mají oči jenom pro sebe, Piškotovi to je jedno, Dráček se nebude kvůli novému koni odvracet od balíku (tlusťoch jeden!) a Czino (čti "džíno") měl dost svých starostí sám se sebou, přišel se na něj podívat jenom Beauty, vedle kterého máme box. Musím uznat, že k němu to jméno vyloženě jde, je to jeden z těch povedenějších koní, se kterými jsem měla kdy tu čest. Pustila jsem tedy Oridoslava z vazáku a při pohledu na výraz Beautyho jsem se radši vzdálila. Konalo se přátelské kopání (Orido se umí bránit, né že né).

Orouš začal běhat po výběhu a chtěl evidentně do své staré ohrady, ale takové pometlo, aby ten elektrickej ohradník prorval, jak se Ž. bála, on není. A jak si tam prcek tak v klidu pobíhal, tak já jsem se hrdě naparovala, protože jsem si poslechla, že Orido je nádhernej. Přesně to bylo řečeno tak, že je krásně stavěnej, krásně přirozeně nasvalenej z výběhu a má úžasný chody. Konečně taky někdo ty jeho velbloudoklokanovité chody ocenil. Ano, samozřejmě jsem byla pyšná na své malé dítko, ale přiznejme si, kdo by v téhle situaci nebyl hrdý 'rodič', že. Jo, a taky mi bylo sděleno, že je to vážně kus koně. ^^

A aby těch pozitivních zpráv nebylo málo, tak se musím ještě pochlubit, že Ž. hodlá tlačit na to, aby se co nejdřív udělala kruhovka, což je pro mě teď naprosto splněnej sen, abych mohla pořádně něco dělat s prckem. Fakt se na tu kruhovku těším, usnadní mi to spoustu věcí. Tak doufám.


No prostě je teď nějak všechno bezva.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sunny Sunny | Web | 8. dubna 2013 v 15:57 | Reagovat

To je dobře, že už máte box...Procházka musela být super, hlavně to, že se už nelekl! Kruhovku ti moc přeju, protože v ní se dá dělat hodně věcí :)

2 AnnetkQa AnnetkQa | Web | 8. dubna 2013 v 17:04 | Reagovat

krásnej kun

3 Anett Anett | Web | 8. dubna 2013 v 20:41 | Reagovat

Vidím ten nadpis a jásám s tebou! :) Snad se mu to brzy spraví! Vaše úspěchy se čtou pěkně :3 Když chodíme ven, tak u jedné cesty u lesa bydlí takový týpek a má tam volně puštěné dva psy... Takže se občas lekneme, ale teď už spíš ne. Zase je fakt, že ti psi běhají volně a letí za náma až k lesu. Na nový výběh si určitě zvykne. Snad se budou mít s ostatníma horsama rádi a bude mít nový kámoše :) Kruhovka je fajn věc. Krásná koláž! :)

4 Christush Christush | Web | 9. dubna 2013 v 19:02 | Reagovat

Je to jen můj pocit, nebo se všechno u tebe obrací opět k lepšímu? :3 tak jen ať to vydrží..:)

Upřímně, jsem fakt ráda za box.. Konečně..-.- Když si vzpomenu, jaké s tím byli problémy... I když upřednostňuju pastevní chov, je fakt, že pro některé koně je box jednodušší, pokud mají takové problémy jako třeba Orouš s tou derma-něco.. O.o

Tak ono když byl zvyklý být pořád venku, nedivím se, že se mu box moc nezdá, ale zvykne si..:) Snad..O.o Nero nesnáší box natolik, že jich už několik rozmlátil a pokoušel se i proskočit oknem, ale to by bylo na dlouho, on je totiž blázen..O.o

K tomu adaptování, bude to v pohodě, za chvíli si zvykne a bude rád, že je s nimi..:)

Odp. No hlavně Nero je na tohle největší výserka.. Zezačátku m is tímhle dělal peklo, ale pak jsem pochopila, že on není tak hloupočkej, spíš naopak, přehnaně vychytralej, takže si s ním už většinou poradím..:)

U takových koní rozhodně. Funguje to lépe než jakékoli fyzické tresty..-.- Koník si pak rozmyslí, jestli vysírat, nebo raději v klidu pracovat..:)  Jistě, že chňápu..:D

To jo, on je krásnej, jen nám nějak teďka zhubl..:/

5 Sunny Sunny | Web | 10. dubna 2013 v 15:08 | Reagovat

http://sunny-works.blog.cz/1304/fotograficka-soutez-seznam-soutezicich-ceny-a-zadani-1-kola

Na mém blogu je zadání do 1.kola fot. soutěže a další informace :)

6 Jola a Katy Jola a Katy | Web | 10. dubna 2013 v 18:01 | Reagovat

Tak to jsem ráda že se ti daří!
Myslím že si Orido bude zvykat na box a bude to v pohodě! :)Nejvíce mě rozesmálo tohle: ,,ten box vypadal jako po náletu nějakých velkých kadících příšer" :D :D Umírám :D No a psi mi děsně vadí když jsme na vyjížďce! V lese je jeden prostor kde jsou za plotem dva psi a štěkaj jak nevím co..ale Flora si normálně projde..ignorace :D Ale zas Sorbona začne vyvádět a dělat blbosti! :D
Kruhovka by byla super taky bych chtěla aby u nás byla ale nevím no..není prostor :D Alespoň že se ty máš dobře jak se dočítám :)

7 Teriz Teriz | Web | 11. dubna 2013 v 13:47 | Reagovat

Ahoooj! :-)
Ráda bych vás informovala, že se s blogem FTR opět vracím :-)
Nevím, jestli mě znáte, nebo si na mě ještě pamatujete, ale kdyžtak se přijďte podívat na můj blog, kam jsem napsala úvodní článek o mém návratu a omluvu!! :-)
Nabírám nové SB, budu ráda když se kdokoliv přihlásí a také doufám, že mě mezi sebe zase přijmete :-)
Děkuji, Teriz! :-)

8 Teriz Teriz | Web | 11. dubna 2013 v 19:01 | Reagovat

Děkuji za odpověď :)
Taky jsem ráda za každý další koňoblog co  najdu,koukala jsem že za toho půl roku co jsem s blogem měla pauzu se na své blogy vykašlala většina mých SB :D Máš pravdu...každý ma občas pauzu no...
Jinak máš super blog a tvé dlouhé přiběhy se strašně krásně čtou! :D :)

9 Nikís Nikís | Web | 11. dubna 2013 v 22:21 | Reagovat

tak to je fajn :) ale box potřeboval spíš v těch velkých mrazech, chudě malé..procházku jste si určitě užili, ani se nedivím že se koukal na nějakého poťouchlého psa..:D malá štěkající chlupatá kulička.no jo, prostě psi :D určitě si na sebe s koňma zvyknou :) a pořád se nemůžu vynadívat na ty Tvoje vlasy..sou parádní :D krásné fotky :)

10 Teriz Teriz | Web | 12. dubna 2013 v 11:52 | Reagovat

Odpověď...
Jojo, to je pravda, taky mě baví číst pokroky ostatních koňáku, leckdy tam najdu i nějaké fajnové typy,krásné fotky a skvělé příběhy :)
Jináč,jaké hatmatilky? Kdyby si se někdy rozhodla sepsat knihu...třeba Román od koní tak mi dej vědět, hned bych si tu knížku koupila, fakt se to suprově čte ;)

11 Teriz Teriz | Web | 12. dubna 2013 v 17:04 | Reagovat

Strašně se mi líbí tvoj názory,úplně mi mluvíš z duše...já trpím když své dva kluky (tím myslím koně samozřejmě :D )nevidím pár dnů ...umřela bych kdybych se jich musela vzdát! ...
Né,fáákt o tý knížce popřemýšlej,aspoň do budoucna :D Jo a to věnování,byla bych ti vděčná! ;) :D

12 Teriz Teriz | Web | 12. dubna 2013 v 17:09 | Reagovat

A neboj se,končit nebudu...nakonec :D Ještě by si si mě pak našla a s Oridem by jste me zašlapali do země :D

13 Teriz Teriz | Web | 12. dubna 2013 v 21:58 | Reagovat

Tvoje komentáře mě vždycky dokážou rozesmát :D Takže míto koníka máš buldozerek :D To znám :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama